A on ei eth risc entà 2050
Nivèu deth perilh mès naut de cada zòna de 250 m entà 2050: inondacion, calor, incendi, vent o sòl.
Nets tropicaus per an en un edifici tipic
San Cristóbal de la Cuesta comparat damb Espanha
- Nets tropicaus per an, 2050: 1 netsmens qu’eth 76 % des municipis
- Maxima mejana der estiu, 2050: 32,6 °Cmès qu’eth 52 % des municipis
- Superfícia inondabla (100 ans): 0,0%mens qu’eth 80 % des municipis
- Superfícia cremada 2016-2026: 1,1%mès qu’eth 84 % des municipis
- Estrès idric 2050 (0-5): 2,0mens qu’eth 96 % des municipis
Posicion entre es 8.217 municipis: ara dreta, mès risc. Son donades deth conjunt deth municipi, es madeishes entà toti; pòden èster diferentes des der edifici tipic. Compara-lo damb d’auti →
Çò qu’auem trobat en San Cristóbal de la Cuesta
Ges de crotzar cada edifici damb eth sòn barri, eth sòn carrèr, eth cors d’aigua mès pròplèu e çò qu’a ath torn.
Quanti abitatges son en risc naut, uei e en 2050
Es 740 abitatges de San Cristóbal de la Cuesta segontes eth nivèu deth sòn edifici. Tòca un perilh entà veir-lo en mapa.
Entar Ajuntament e entàs vesins
Entar Ajuntament e es sòns tecnics
- Descargar es taules per zònes, barris, carrèrs e cors d’aigua (pestanha Donades) entà crotzar-les damb eth planejament.
Entàs vesins
- Consulta eth tòn edifici: era ficha de bades ne da eth nivèu per perilh, e era Nòta climatica, eth detalh complet.
San Cristóbal de la Cuesta comparat damb d’auti municipis
Es madeishes donades entàs 8.217 municipis d’Espanha. Tria damb qui comparar: municipis de mida semblanta, era província, era comunitat o tota Espanha.
Deuant des 1.826 municipis d’entre 1.000 e 5.000 abitants. Era barra senhale a on demore San Cristóbal de la Cuesta: ara dreta, mès risc.
| Indicador | San Cristóbal de la Cuesta | Mediana deth grop | Posicion |
|---|---|---|---|
| Nets tropicaus per an, uei | 0 nets | 5 nets | mens qu’eth 84 % d’eri |
| Nets tropicaus per an, 2050 | 1 nets | 34 nets | mens qu’eth 83 % d’eri |
| Maxima mejana der estiu, 2050 | 32,6 °C | 33,0 °C | mens qu’eth 54 % d’eri |
| Isla de calor nocturna | −0,4 °C | 0,2 °C | mens qu’eth 88 % d’eri |
| Superfícia inondabla (100 ans) | 0,0% | 1,1% | mens qu’eth 85 % d’eri |
| Superfícia cremada 2016-2026 | 1,1% | 0,0% | mès qu’eth 81 % d’eri |
| Estrès idric 2050 (0-5) | 2,0 | 4,6 | mens qu’eth 94 % d’eri |
| Ràfega maxima de 50 ans | 34 m/s | 30 m/s | mès qu’eth 85 % d’eri |
| Poblacion de 65 ans o mès | 12% | 24% | mens qu’eth 98 % d’eri |
Deuant des 363 municipis dera província de Salamanca. Era barra senhale a on demore San Cristóbal de la Cuesta: ara dreta, mès risc.
| Indicador | San Cristóbal de la Cuesta | Mediana deth grop | Posicion |
|---|---|---|---|
| Nets tropicaus per an, uei | 0 nets | 0 nets | mens qu’eth 55 % d’eri |
| Nets tropicaus per an, 2050 | 1 nets | 1 nets | mens qu’eth 70 % d’eri |
| Maxima mejana der estiu, 2050 | 32,6 °C | 32,5 °C | mès qu’eth 59 % d’eri |
| Isla de calor nocturna | −0,4 °C | −0,1 °C | mens qu’eth 73 % d’eri |
| Superfícia inondabla (100 ans) | 0,0% | 0,1% | mens qu’eth 76 % d’eri |
| Superfícia cremada 2016-2026 | 1,1% | 0,0% | mès qu’eth 90 % d’eri |
| Estrès idric 2050 (0-5) | 2,0 | 2,7 | mens qu’eth 83 % d’eri |
| Ràfega maxima de 50 ans | 34 m/s | 34 m/s | mès qu’eth 57 % d’eri |
| Poblacion de 65 ans o mès | 12% | 40% | mens qu’eth 98 % d’eri |
Deuant des 2.298 municipis de Castelha e León. Era barra senhale a on demore San Cristóbal de la Cuesta: ara dreta, mès risc.
| Indicador | San Cristóbal de la Cuesta | Mediana deth grop | Posicion |
|---|---|---|---|
| Nets tropicaus per an, uei | 0 nets | 0 nets | mens qu’eth 51 % d’eri |
| Nets tropicaus per an, 2050 | 1 nets | 1 nets | mès qu’eth 51 % d’eri |
| Maxima mejana der estiu, 2050 | 32,6 °C | 32,2 °C | mès qu’eth 62 % d’eri |
| Isla de calor nocturna | −0,4 °C | 0,0 °C | mens qu’eth 82 % d’eri |
| Superfícia inondabla (100 ans) | 0,0% | 0,2% | mens qu’eth 77 % d’eri |
| Superfícia cremada 2016-2026 | 1,1% | 0,0% | mès qu’eth 88 % d’eri |
| Estrès idric 2050 (0-5) | 2,0 | 4,7 | mens qu’eth 95 % d’eri |
| Ràfega maxima de 50 ans | 34 m/s | 33 m/s | mès qu’eth 72 % d’eri |
| Poblacion de 65 ans o mès | 12% | 38% | mens qu’eth 99 % d’eri |
Deuant des 8.217 municipis d’Espanha. Era barra senhale a on demore San Cristóbal de la Cuesta: ara dreta, mès risc.
| Indicador | San Cristóbal de la Cuesta | Mediana deth grop | Posicion |
|---|---|---|---|
| Nets tropicaus per an, uei | 0 nets | 0 nets | mens qu’eth 74 % d’eri |
| Nets tropicaus per an, 2050 | 1 nets | 8 nets | mens qu’eth 76 % d’eri |
| Maxima mejana der estiu, 2050 | 32,6 °C | 32,4 °C | mès qu’eth 52 % d’eri |
| Isla de calor nocturna | −0,4 °C | 0,1 °C | mens qu’eth 85 % d’eri |
| Superfícia inondabla (100 ans) | 0,0% | 0,6% | mens qu’eth 80 % d’eri |
| Superfícia cremada 2016-2026 | 1,1% | 0,0% | mès qu’eth 84 % d’eri |
| Estrès idric 2050 (0-5) | 2,0 | 4,6 | mens qu’eth 96 % d’eri |
| Ràfega maxima de 50 ans | 34 m/s | 31 m/s | mès qu’eth 83 % d’eri |
| Poblacion de 65 ans o mès | 12% | 28% | mens qu’eth 98 % d’eri |
Valors deth conjunt deth municipi (mediana deth sòl bastit). Era posicion ei eth percentatge de municipis deth grop damb un valor mès baish: non ei ua probabilitat de damatge. 2050 = scenari SSP3-7.0.
Municipis vesins
- Castellanos de Moriscosficha detalhada3.149 ab. · 1 nets tropicaus en 2050 · 0,0 % inondable
- Monterrubio de Armuñaficha detalhada1.321 ab. · 1 nets tropicaus en 2050 · 0,0 % inondable
- Villares de la Reinaficha detalhada6.784 ab. · 1 nets tropicaus en 2050 · 0,0 % inondable
- Castellanos de Villiqueraficha detalhada727 ab. · 1 nets tropicaus en 2050 · 0,0 % inondable
- Moriscosficha detalhada577 ab. · 1 nets tropicaus en 2050 · 0,0 % inondable
- Cabrerizosficha detalhada4.218 ab. · 1 nets tropicaus en 2050 · 20,6 % inondable
- Pedrosillo el Raloficha detalhada147 ab. · 1 nets tropicaus en 2050 · 0,0 % inondable
- La Vellésficha detalhada566 ab. · 1 nets tropicaus en 2050 · 0,0 % inondable
Descarga es donades
Taules damb punt e coma e coma decimau, prèstes entà daurir en un huelh de calcul o en un SIG (es zònes pòrten longitud e latitud).
- zonas.csv · cada zòna de 250 m damb aumens 3 edificis: puntuacion mejana e % en nivèu naut per perilh, uei e 2050
- calles.csv · es 2 carrèrs damb aumens 60 abitatges
- cauces.csv · arrius, barrancs e sèquies: abitatges a 50 e 100 m e en zòna inondabla
- Ficha resumida deth municipi (en castelhan) e informe en PDF
Qué ei e qué non ei. Ei ua analisi orientativa hèta damb donades publiques e modèls, damb es madeishes règles entà toti es municipis. Non substituís era cartografia oficiau, un estudi tecnic ne es plans d’emergéncia. Entath tòn edifici concret, consulta-ne era ficha.
Com ac auem hèt
Edifici a edifici. Auem puntuat es 514 edificis deth Cadastre de San Cristóbal de la Cuesta damb es madeishes règles qu’era ficha de cada edifici en Mi Riesgo Climático, de 0 a 100 per perilh: baish (enquia 25), mejan (enquia 50), naut (enquia 75) e fòrça naut.
Sonque agregats. Entà protegir a cada proprietari, ací non apareish cap d’edifici solet: zònes de 250 m damb aumens 3 edificis, e barris e carrèrs damb aumens 60 abitatges.
Incendi e inondacion. Er incendi compde era proximitat a masses forestaus damb aumens 100 ha d’arbres o de matarrasa (non parcs urbans ne carrèrs damb arbres). En inondacion, a mès des zònes inondables oficiaus, un edifici que demorèc laguens d’ua inondacion reau observada per satellit (Copernicus EMS, coma era DANA de 2024) ei coma minim en nivèu naut.
2050. Mejana de 2041-2070 en un scenari d’emissions intermèdi-naut (SSP3-7.0). Es nets tropicaus e era calor cambien damb eth clima; era inondacion, er incendi, eth vent e eth sòl se mòstren damb era donada actuau quan non i a projeccion.
Arrius e barrancs. Cors d’aigua damb nòm d’OpenStreetMap. Comptam es abitatges a mens de 50 e 100 m deth cors d’aigua e, a despart, quanti d’aguesti son en zòna inondabla oficiau (SNCZI). Èster a pròp non vò díder que s’inonden, e que non i age zòna oficiau non vò díder que non se poguen inondar.
Barris e carrèrs. Barris e districtes d’OpenStreetMap; carrèrs segontes era adreça deth Cadastre. Er indèx de calor des carrèrs combine nets tropicaus en 2050 (35 %), isla de calor (30 %), manca d’arbres (20 %) e edificis anteriors a 1980 (15 %).
Hònts. Cadastre (edificis e adreces); ERA5 + CHELSA/CMIP6 MPI-ESM1-2-HR e AdapteCCa (nets tropicaus e temperatura); Landsat 8/9 e MODIS (isla de calor); ESA WorldCover e EFFIS (incendi); MITECO SNCZI (zònes inondables); JRC (còsta); ERA5 + Global Wind Atlas (vent); Copernicus EGMS (moviment deth sòl); WRI Aqueduct (aigua); INE (poblacion); OpenStreetMap, © collaboradors, ODbL (carrèrs, barris, arrius e equipaments).