A on ei eth risc entà 2050
Nivèu deth perilh mès naut de cada zòna de 250 m entà 2050: inondacion, calor, incendi, vent o sòl.
Nets tropicaus per an en un edifici tipic
Fresno del Río comparat damb Espanha
- Nets tropicaus per an, 2050: 0 netsmens qu’eth 92 % des municipis
- Maxima mejana der estiu, 2050: 28,4 °Cmens qu’eth 83 % des municipis
- Superfícia inondabla (100 ans): 2,0%mès qu’eth 66 % des municipis
- Superfícia cremada 2016-2026: 1,3%mès qu’eth 84 % des municipis
- Estrès idric 2050 (0-5): 4,7mès qu’eth 58 % des municipis
Posicion entre es 8.217 municipis: ara dreta, mès risc. Son donades deth conjunt deth municipi, es madeishes entà toti; pòden èster diferentes des der edifici tipic. Compara-lo damb d’auti →
Çò qu’auem trobat en Fresno del Río
Ges de crotzar cada edifici damb eth sòn barri, eth sòn carrèr, eth cors d’aigua mès pròplèu e çò qu’a ath torn.
Quanti abitatges son en risc naut, uei e en 2050
Es 167 abitatges de Fresno del Río segontes eth nivèu deth sòn edifici. Tòca un perilh entà veir-lo en mapa.
Entar Ajuntament e entàs vesins
Entar Ajuntament e es sòns tecnics
- Revisar damb era administracion idraulica es cors d’aigua sense cartografia oficiau que passen ath costat d’abitatges e hèr-ne eth manteniment.
- Descargar es taules per zònes, barris, carrèrs e cors d’aigua (pestanha Donades) entà crotzar-les damb eth planejament.
Entàs vesins
- Se viues en ua planta baisha o as garatge ath costat d’un cors d’aigua, prepara un plan: a on pujar, qué desconnectar e com saber es avisi.
- Consulta eth tòn edifici: era ficha de bades ne da eth nivèu per perilh, e era Nòta climatica, eth detalh complet.
Fresno del Río comparat damb d’auti municipis
Es madeishes donades entàs 8.217 municipis d’Espanha. Tria damb qui comparar: municipis de mida semblanta, era província, era comunitat o tota Espanha.
Deuant des 5.066 municipis de mens de 1.000 abitants. Era barra senhale a on demore Fresno del Río: ara dreta, mès risc.
| Indicador | Fresno del Río | Mediana deth grop | Posicion |
|---|---|---|---|
| Nets tropicaus per an, uei | 0 nets | 0 nets | mens qu’eth 66 % d’eri |
| Nets tropicaus per an, 2050 | 0 nets | 2 nets | mens qu’eth 90 % d’eri |
| Maxima mejana der estiu, 2050 | 28,4 °C | 32,4 °C | mens qu’eth 86 % d’eri |
| Isla de calor nocturna | −0,3 °C | 0,0 °C | mens qu’eth 75 % d’eri |
| Superfícia inondabla (100 ans) | 2,0% | 0,1% | mès qu’eth 70 % d’eri |
| Superfícia cremada 2016-2026 | 1,3% | 0,0% | mès qu’eth 86 % d’eri |
| Estrès idric 2050 (0-5) | 4,7 | 4,6 | mès qu’eth 63 % d’eri |
| Ràfega maxima de 50 ans | 34 m/s | 31 m/s | mès qu’eth 82 % d’eri |
| Poblacion de 65 ans o mès | 43% | 34% | mès qu’eth 81 % d’eri |
Deuant des 191 municipis dera província de Palencia. Era barra senhale a on demore Fresno del Río: ara dreta, mès risc.
| Indicador | Fresno del Río | Mediana deth grop | Posicion |
|---|---|---|---|
| Nets tropicaus per an, uei | 0 nets | 0 nets | mès qu’eth 50 % d’eri |
| Nets tropicaus per an, 2050 | 0 nets | 0 nets | mens qu’eth 71 % d’eri |
| Maxima mejana der estiu, 2050 | 28,4 °C | 31,4 °C | mens qu’eth 85 % d’eri |
| Isla de calor nocturna | −0,3 °C | 0,0 °C | mens qu’eth 90 % d’eri |
| Superfícia inondabla (100 ans) | 2,0% | 2,6% | mens qu’eth 55 % d’eri |
| Superfícia cremada 2016-2026 | 1,3% | 0,0% | mès qu’eth 95 % d’eri |
| Estrès idric 2050 (0-5) | 4,7 | 4,7 | mès qu’eth 91 % d’eri |
| Ràfega maxima de 50 ans | 34 m/s | 34 m/s | mès qu’eth 71 % d’eri |
| Poblacion de 65 ans o mès | 43% | 38% | mès qu’eth 71 % d’eri |
Deuant des 2.298 municipis de Castelha e León. Era barra senhale a on demore Fresno del Río: ara dreta, mès risc.
| Indicador | Fresno del Río | Mediana deth grop | Posicion |
|---|---|---|---|
| Nets tropicaus per an, uei | 0 nets | 0 nets | mens qu’eth 51 % d’eri |
| Nets tropicaus per an, 2050 | 0 nets | 1 nets | mens qu’eth 83 % d’eri |
| Maxima mejana der estiu, 2050 | 28,4 °C | 32,2 °C | mens qu’eth 88 % d’eri |
| Isla de calor nocturna | −0,3 °C | 0,0 °C | mens qu’eth 75 % d’eri |
| Superfícia inondabla (100 ans) | 2,0% | 0,2% | mès qu’eth 64 % d’eri |
| Superfícia cremada 2016-2026 | 1,3% | 0,0% | mès qu’eth 88 % d’eri |
| Estrès idric 2050 (0-5) | 4,7 | 4,7 | mès qu’eth 60 % d’eri |
| Ràfega maxima de 50 ans | 34 m/s | 33 m/s | mès qu’eth 73 % d’eri |
| Poblacion de 65 ans o mès | 43% | 38% | mès qu’eth 71 % d’eri |
Deuant des 8.217 municipis d’Espanha. Era barra senhale a on demore Fresno del Río: ara dreta, mès risc.
| Indicador | Fresno del Río | Mediana deth grop | Posicion |
|---|---|---|---|
| Nets tropicaus per an, uei | 0 nets | 0 nets | mens qu’eth 74 % d’eri |
| Nets tropicaus per an, 2050 | 0 nets | 8 nets | mens qu’eth 92 % d’eri |
| Maxima mejana der estiu, 2050 | 28,4 °C | 32,4 °C | mens qu’eth 83 % d’eri |
| Isla de calor nocturna | −0,3 °C | 0,1 °C | mens qu’eth 81 % d’eri |
| Superfícia inondabla (100 ans) | 2,0% | 0,6% | mès qu’eth 66 % d’eri |
| Superfícia cremada 2016-2026 | 1,3% | 0,0% | mès qu’eth 84 % d’eri |
| Estrès idric 2050 (0-5) | 4,7 | 4,6 | mès qu’eth 58 % d’eri |
| Ràfega maxima de 50 ans | 34 m/s | 31 m/s | mès qu’eth 84 % d’eri |
| Poblacion de 65 ans o mès | 43% | 28% | mès qu’eth 88 % d’eri |
Valors deth conjunt deth municipi (mediana deth sòl bastit). Era posicion ei eth percentatge de municipis deth grop damb un valor mès baish: non ei ua probabilitat de damatge. 2050 = scenari SSP3-7.0.
Municipis vesins
- Villalba de Guardoficha detalhada194 ab. · 0 nets tropicaus en 2050 · 3,6 % inondable
- Pino del Ríoficha detalhada162 ab. · 0 nets tropicaus en 2050 · 6,1 % inondable
- Mantinosficha detalhada142 ab. · 0 nets tropicaus en 2050 · 4,0 % inondable
- Villota del Páramoficha detalhada295 ab. · 0 nets tropicaus en 2050 · 2,0 % inondable
- Tabanera de Valdaviaficha detalhada20 ab. · 0 nets tropicaus en 2050 · 0,0 % inondable
- Guardoficha detalhada5.502 ab. · 0 nets tropicaus en 2050 · 1,7 % inondable
- Ayuelaficha detalhada48 ab. · 0 nets tropicaus en 2050 · 0,0 % inondable
- Poza de la Vegaficha detalhada160 ab. · 0 nets tropicaus en 2050 · 9,1 % inondable
Descarga es donades
Taules damb punt e coma e coma decimau, prèstes entà daurir en un huelh de calcul o en un SIG (es zònes pòrten longitud e latitud).
- zonas.csv · cada zòna de 250 m damb aumens 3 edificis: puntuacion mejana e % en nivèu naut per perilh, uei e 2050
- calles.csv · es 0 carrèrs damb aumens 60 abitatges
- cauces.csv · arrius, barrancs e sèquies: abitatges a 50 e 100 m e en zòna inondabla
- Ficha resumida deth municipi (en castelhan) e informe en PDF
Qué ei e qué non ei. Ei ua analisi orientativa hèta damb donades publiques e modèls, damb es madeishes règles entà toti es municipis. Non substituís era cartografia oficiau, un estudi tecnic ne es plans d’emergéncia. Entath tòn edifici concret, consulta-ne era ficha.
Com ac auem hèt
Edifici a edifici. Auem puntuat es 329 edificis deth Cadastre de Fresno del Río damb es madeishes règles qu’era ficha de cada edifici en Mi Riesgo Climático, de 0 a 100 per perilh: baish (enquia 25), mejan (enquia 50), naut (enquia 75) e fòrça naut.
Sonque agregats. Entà protegir a cada proprietari, ací non apareish cap d’edifici solet: zònes de 250 m damb aumens 3 edificis, e barris e carrèrs damb aumens 60 abitatges.
Incendi e inondacion. Er incendi compde era proximitat a masses forestaus damb aumens 100 ha d’arbres o de matarrasa (non parcs urbans ne carrèrs damb arbres). En inondacion, a mès des zònes inondables oficiaus, un edifici que demorèc laguens d’ua inondacion reau observada per satellit (Copernicus EMS, coma era DANA de 2024) ei coma minim en nivèu naut.
2050. Mejana de 2041-2070 en un scenari d’emissions intermèdi-naut (SSP3-7.0). Es nets tropicaus e era calor cambien damb eth clima; era inondacion, er incendi, eth vent e eth sòl se mòstren damb era donada actuau quan non i a projeccion.
Arrius e barrancs. Cors d’aigua damb nòm d’OpenStreetMap. Comptam es abitatges a mens de 50 e 100 m deth cors d’aigua e, a despart, quanti d’aguesti son en zòna inondabla oficiau (SNCZI). Èster a pròp non vò díder que s’inonden, e que non i age zòna oficiau non vò díder que non se poguen inondar.
Barris e carrèrs. Barris e districtes d’OpenStreetMap; carrèrs segontes era adreça deth Cadastre. Er indèx de calor des carrèrs combine nets tropicaus en 2050 (35 %), isla de calor (30 %), manca d’arbres (20 %) e edificis anteriors a 1980 (15 %).
Hònts. Cadastre (edificis e adreces); ERA5 + CHELSA/CMIP6 MPI-ESM1-2-HR e AdapteCCa (nets tropicaus e temperatura); Landsat 8/9 e MODIS (isla de calor); ESA WorldCover e EFFIS (incendi); MITECO SNCZI (zònes inondables); JRC (còsta); ERA5 + Global Wind Atlas (vent); Copernicus EGMS (moviment deth sòl); WRI Aqueduct (aigua); INE (poblacion); OpenStreetMap, © collaboradors, ODbL (carrèrs, barris, arrius e equipaments).