A on ei eth risc entà 2050
Nivèu deth perilh mès naut de cada zòna de 250 m entà 2050: inondacion, calor, incendi, vent o sòl.
Nets tropicaus per an en un edifici tipic
Urdiain comparat damb Espanha
- Nets tropicaus per an, 2050: 2 netsmens qu’eth 65 % des municipis
- Maxima mejana der estiu, 2050: 27,2 °Cmens qu’eth 87 % des municipis
- Superfícia inondabla (100 ans): 3,6%mès qu’eth 76 % des municipis
- Superfícia cremada 2016-2026: 0,0%mens qu’eth 64 % des municipis
- Estrès idric 2050 (0-5): 3,3mens qu’eth 81 % des municipis
Posicion entre es 8.217 municipis: ara dreta, mès risc. Son donades deth conjunt deth municipi, es madeishes entà toti; pòden èster diferentes des der edifici tipic. Compara-lo damb d’auti →
Çò qu’auem trobat en Urdiain
Ges de crotzar cada edifici damb eth sòn barri, eth sòn carrèr, eth cors d’aigua mès pròplèu e çò qu’a ath torn.
Quanti abitatges son en risc naut, uei e en 2050
Es 343 abitatges d’Urdiain segontes eth nivèu deth sòn edifici. Tòca un perilh entà veir-lo en mapa.
Entar Ajuntament e entàs vesins
Entar Ajuntament e es sòns tecnics
- Revisar damb era administracion idraulica es cors d’aigua sense cartografia oficiau que passen ath costat d’abitatges e hèr-ne eth manteniment.
- Descargar es taules per zònes, barris, carrèrs e cors d’aigua (pestanha Donades) entà crotzar-les damb eth planejament.
Entàs vesins
- Se viues en ua planta baisha o as garatge ath costat d’un cors d’aigua, prepara un plan: a on pujar, qué desconnectar e com saber es avisi.
- Consulta eth tòn edifici: era ficha de bades ne da eth nivèu per perilh, e era Nòta climatica, eth detalh complet.
Urdiain comparat damb d’auti municipis
Es madeishes donades entàs 8.217 municipis d’Espanha. Tria damb qui comparar: municipis de mida semblanta, era província, era comunitat o tota Espanha.
Deuant des 5.066 municipis de mens de 1.000 abitants. Era barra senhale a on demore Urdiain: ara dreta, mès risc.
| Indicador | Urdiain | Mediana deth grop | Posicion |
|---|---|---|---|
| Nets tropicaus per an, uei | 0 nets | 0 nets | mens qu’eth 66 % d’eri |
| Nets tropicaus per an, 2050 | 2 nets | 2 nets | mens qu’eth 55 % d’eri |
| Maxima mejana der estiu, 2050 | 27,2 °C | 32,4 °C | mens qu’eth 91 % d’eri |
| Isla de calor nocturna | −0,2 °C | 0,0 °C | mens qu’eth 68 % d’eri |
| Superfícia inondabla (100 ans) | 3,6% | 0,1% | mès qu’eth 80 % d’eri |
| Superfícia cremada 2016-2026 | 0,0% | 0,0% | mens qu’eth 61 % d’eri |
| Estrès idric 2050 (0-5) | 3,3 | 4,6 | mens qu’eth 84 % d’eri |
| Ràfega maxima de 50 ans | 26 m/s | 31 m/s | mens qu’eth 90 % d’eri |
| Poblacion de 65 ans o mès | 24% | 34% | mens qu’eth 86 % d’eri |
Deuant des 288 municipis dera província de Navarra. Era barra senhale a on demore Urdiain: ara dreta, mès risc.
| Indicador | Urdiain | Mediana deth grop | Posicion |
|---|---|---|---|
| Nets tropicaus per an, uei | 0 nets | 1 nets | mens qu’eth 81 % d’eri |
| Nets tropicaus per an, 2050 | 2 nets | 6 nets | mens qu’eth 77 % d’eri |
| Maxima mejana der estiu, 2050 | 27,2 °C | 29,4 °C | mens qu’eth 71 % d’eri |
| Isla de calor nocturna | −0,2 °C | 0,1 °C | mens qu’eth 80 % d’eri |
| Superfícia inondabla (100 ans) | 3,6% | 0,6% | mès qu’eth 68 % d’eri |
| Superfícia cremada 2016-2026 | 0,0% | 0,0% | mens qu’eth 69 % d’eri |
| Estrès idric 2050 (0-5) | 3,3 | 3,3 | mens qu’eth 87 % d’eri |
| Ràfega maxima de 50 ans | 26 m/s | 28 m/s | mens qu’eth 80 % d’eri |
| Poblacion de 65 ans o mès | 24% | 25% | mens qu’eth 60 % d’eri |
Deuant des 8.217 municipis d’Espanha. Era barra senhale a on demore Urdiain: ara dreta, mès risc.
| Indicador | Urdiain | Mediana deth grop | Posicion |
|---|---|---|---|
| Nets tropicaus per an, uei | 0 nets | 0 nets | mens qu’eth 74 % d’eri |
| Nets tropicaus per an, 2050 | 2 nets | 8 nets | mens qu’eth 65 % d’eri |
| Maxima mejana der estiu, 2050 | 27,2 °C | 32,4 °C | mens qu’eth 87 % d’eri |
| Isla de calor nocturna | −0,2 °C | 0,1 °C | mens qu’eth 75 % d’eri |
| Superfícia inondabla (100 ans) | 3,6% | 0,6% | mès qu’eth 76 % d’eri |
| Superfícia cremada 2016-2026 | 0,0% | 0,0% | mens qu’eth 64 % d’eri |
| Estrès idric 2050 (0-5) | 3,3 | 4,6 | mens qu’eth 81 % d’eri |
| Ràfega maxima de 50 ans | 26 m/s | 31 m/s | mens qu’eth 89 % d’eri |
| Poblacion de 65 ans o mès | 24% | 28% | mens qu’eth 65 % d’eri |
Valors deth conjunt deth municipi (mediana deth sòl bastit). Era posicion ei eth percentatge de municipis deth grop damb un valor mès baish: non ei ua probabilitat de damatge. 2050 = scenari SSP3-7.0.
Municipis vesins
- Iturmendificha detalhada428 ab. · 2 nets tropicaus en 2050 · 5,6 % inondable
- Bakaikuficha detalhada342 ab. · 2 nets tropicaus en 2050 · 6,4 % inondable
- Altsasuficha detalhada7.717 ab. · 2 nets tropicaus en 2050 · 2,0 % inondable
- Olaztificha detalhada1.444 ab. · 2 nets tropicaus en 2050 · 0,0 % inondable
- Etxarri Aranatzficha detalhada2.551 ab. · 1 nets tropicaus en 2050 · 4,1 % inondable
- Ziordiaficha detalhada359 ab. · 1 nets tropicaus en 2050 · 1,0 % inondable
- Ataunficha detalhada1.714 ab. · 2 nets tropicaus en 2050 · 0,0 % inondable
- Arbizuficha detalhada1.107 ab. · 2 nets tropicaus en 2050 · 2,5 % inondable
Descarga es donades
Taules damb punt e coma e coma decimau, prèstes entà daurir en un huelh de calcul o en un SIG (es zònes pòrten longitud e latitud).
- zonas.csv · cada zòna de 250 m damb aumens 3 edificis: puntuacion mejana e % en nivèu naut per perilh, uei e 2050
- calles.csv · es 0 carrèrs damb aumens 60 abitatges
- cauces.csv · arrius, barrancs e sèquies: abitatges a 50 e 100 m e en zòna inondabla
- Ficha resumida deth municipi (en castelhan) e informe en PDF
Qué ei e qué non ei. Ei ua analisi orientativa hèta damb donades publiques e modèls, damb es madeishes règles entà toti es municipis. Non substituís era cartografia oficiau, un estudi tecnic ne es plans d’emergéncia. Entath tòn edifici concret, consulta-ne era ficha.
Com ac auem hèt
Edifici a edifici. Auem puntuat es 282 edificis deth Cadastre d’Urdiain damb es madeishes règles qu’era ficha de cada edifici en Mi Riesgo Climático, de 0 a 100 per perilh: baish (enquia 25), mejan (enquia 50), naut (enquia 75) e fòrça naut.
Sonque agregats. Entà protegir a cada proprietari, ací non apareish cap d’edifici solet: zònes de 250 m damb aumens 3 edificis, e barris e carrèrs damb aumens 60 abitatges.
Incendi e inondacion. Er incendi compde era proximitat a masses forestaus damb aumens 100 ha d’arbres o de matarrasa (non parcs urbans ne carrèrs damb arbres). En inondacion, a mès des zònes inondables oficiaus, un edifici que demorèc laguens d’ua inondacion reau observada per satellit (Copernicus EMS, coma era DANA de 2024) ei coma minim en nivèu naut.
2050. Mejana de 2041-2070 en un scenari d’emissions intermèdi-naut (SSP3-7.0). Es nets tropicaus e era calor cambien damb eth clima; era inondacion, er incendi, eth vent e eth sòl se mòstren damb era donada actuau quan non i a projeccion.
Arrius e barrancs. Cors d’aigua damb nòm d’OpenStreetMap. Comptam es abitatges a mens de 50 e 100 m deth cors d’aigua e, a despart, quanti d’aguesti son en zòna inondabla oficiau (SNCZI). Èster a pròp non vò díder que s’inonden, e que non i age zòna oficiau non vò díder que non se poguen inondar.
Barris e carrèrs. Barris e districtes d’OpenStreetMap; carrèrs segontes era adreça deth Cadastre. Er indèx de calor des carrèrs combine nets tropicaus en 2050 (35 %), isla de calor (30 %), manca d’arbres (20 %) e edificis anteriors a 1980 (15 %).
Hònts. Cadastre (edificis e adreces); ERA5 + CHELSA/CMIP6 MPI-ESM1-2-HR e AdapteCCa (nets tropicaus e temperatura); Landsat 8/9 e MODIS (isla de calor); ESA WorldCover e EFFIS (incendi); MITECO SNCZI (zònes inondables); JRC (còsta); ERA5 + Global Wind Atlas (vent); Copernicus EGMS (moviment deth sòl); WRI Aqueduct (aigua); INE (poblacion); OpenStreetMap, © collaboradors, ODbL (carrèrs, barris, arrius e equipaments).