Onde está o risco cara a 2050
Nivel do perigo máis alto de cada zona de 250 m cara a 2050: inundación, calor, incendio, vento ou terreo.
Noites tropicais ao ano nun edificio típico
Orbaneja Riopico fronte a España
- Noites tropicais ao ano, 2050: 0 noitesmenos que o 92 % dos municipios
- Máxima media do verán, 2050: 28,9 °Cmenos que o 81 % dos municipios
- Superficie inundable (100 anos): 0,0%menos que o 80 % dos municipios
- Superficie queimada 2016-2026: 2,3%máis que o 87 % dos municipios
- Estrés hídrico 2050 (0-5): 4,7máis que o 55 % dos municipios
Posición entre os 8.217 municipios: á dereita, máis risco. Son datos do conxunto do municipio, os mesmos para todos; poden diferir dos do edificio típico. Comparar con outros →
O que atopamos en Orbaneja Riopico
Sae de cruzar cada edificio co seu barrio, a súa rúa, o curso de auga máis próximo e o que ten arredor.
Cantas vivendas están en risco alto, hoxe e en 2050
As 174 vivendas de Orbaneja Riopico segundo o nivel do seu edificio. Toca un perigo para velo no mapa.
Para o Concello e para a veciñanza
Para o Concello e o seu persoal técnico
- Descargar as táboas por zonas, barrios, rúas e cursos de auga (lapela Datos) para cruzalas co planeamento.
Para a veciñanza
- Consulta o teu edificio: a ficha gratuíta dá o seu nivel por perigo, e a Nota Climática, o detalle completo.
Orbaneja Riopico fronte a outros municipios
Os mesmos datos para os 8.217 municipios de España. Escolle con quen comparar: municipios de tamaño semellante, a provincia, a comunidade ou toda España.
Fronte aos 5.066 municipios de menos de 1.000 habitantes. A barra marca onde queda Orbaneja Riopico: á dereita, máis risco.
| Indicador | Orbaneja Riopico | Mediana do grupo | Posición |
|---|---|---|---|
| Noites tropicais ao ano, hoxe | 0 noites | 0 noites | menos que o 66 % deles |
| Noites tropicais ao ano, 2050 | 0 noites | 2 noites | menos que o 90 % deles |
| Máxima media do verán, 2050 | 28,9 °C | 32,4 °C | menos que o 84 % deles |
| Illa de calor nocturna | 0,3 °C | 0,0 °C | máis que o 73 % deles |
| Superficie inundable (100 anos) | 0,0% | 0,1% | menos que o 76 % deles |
| Superficie queimada 2016-2026 | 2,3% | 0,0% | máis que o 88 % deles |
| Estrés hídrico 2050 (0-5) | 4,7 | 4,6 | máis que o 58 % deles |
| Refacho máximo de 50 anos | 36 m/s | 31 m/s | máis que o 93 % deles |
| Poboación de 65 anos ou máis | 17% | 34% | menos que o 98 % deles |
Fronte aos 414 municipios da provincia de Burgos. A barra marca onde queda Orbaneja Riopico: á dereita, máis risco.
| Indicador | Orbaneja Riopico | Mediana do grupo | Posición |
|---|---|---|---|
| Noites tropicais ao ano, hoxe | 0 noites | 0 noites | máis que o 50 % deles |
| Noites tropicais ao ano, 2050 | 0 noites | 0 noites | menos que o 62 % deles |
| Máxima media do verán, 2050 | 28,9 °C | 29,8 °C | menos que o 61 % deles |
| Illa de calor nocturna | 0,3 °C | 0,0 °C | máis que o 77 % deles |
| Superficie inundable (100 anos) | 0,0% | 0,0% | menos que o 72 % deles |
| Superficie queimada 2016-2026 | 2,3% | 0,0% | máis que o 98 % deles |
| Estrés hídrico 2050 (0-5) | 4,7 | 4,7 | máis que o 55 % deles |
| Refacho máximo de 50 anos | 36 m/s | 33 m/s | máis que o 84 % deles |
| Poboación de 65 anos ou máis | 17% | 36% | menos que o 94 % deles |
Fronte aos 2.298 municipios de Castela e León. A barra marca onde queda Orbaneja Riopico: á dereita, máis risco.
| Indicador | Orbaneja Riopico | Mediana do grupo | Posición |
|---|---|---|---|
| Noites tropicais ao ano, hoxe | 0 noites | 0 noites | menos que o 51 % deles |
| Noites tropicais ao ano, 2050 | 0 noites | 1 noites | menos que o 83 % deles |
| Máxima media do verán, 2050 | 28,9 °C | 32,2 °C | menos que o 85 % deles |
| Illa de calor nocturna | 0,3 °C | 0,0 °C | máis que o 76 % deles |
| Superficie inundable (100 anos) | 0,0% | 0,2% | menos que o 77 % deles |
| Superficie queimada 2016-2026 | 2,3% | 0,0% | máis que o 90 % deles |
| Estrés hídrico 2050 (0-5) | 4,7 | 4,7 | máis que o 50 % deles |
| Refacho máximo de 50 anos | 36 m/s | 33 m/s | máis que o 91 % deles |
| Poboación de 65 anos ou máis | 17% | 38% | menos que o 97 % deles |
Fronte aos 8.217 municipios de España. A barra marca onde queda Orbaneja Riopico: á dereita, máis risco.
| Indicador | Orbaneja Riopico | Mediana do grupo | Posición |
|---|---|---|---|
| Noites tropicais ao ano, hoxe | 0 noites | 0 noites | menos que o 74 % deles |
| Noites tropicais ao ano, 2050 | 0 noites | 8 noites | menos que o 92 % deles |
| Máxima media do verán, 2050 | 28,9 °C | 32,4 °C | menos que o 81 % deles |
| Illa de calor nocturna | 0,3 °C | 0,1 °C | máis que o 63 % deles |
| Superficie inundable (100 anos) | 0,0% | 0,6% | menos que o 80 % deles |
| Superficie queimada 2016-2026 | 2,3% | 0,0% | máis que o 87 % deles |
| Estrés hídrico 2050 (0-5) | 4,7 | 4,6 | máis que o 55 % deles |
| Refacho máximo de 50 anos | 36 m/s | 31 m/s | máis que o 93 % deles |
| Poboación de 65 anos ou máis | 17% | 28% | menos que o 92 % deles |
Valores do conxunto do municipio (mediana do solo construído). A posición é a porcentaxe de municipios do grupo cun valor menor: non é unha probabilidade de dano. 2050 = escenario SSP3-7.0.
Municipios veciños
- Cardeñuela Riopicoficha detallada106 hab. · 0 noites tropicais en 2050 · 0,0 % inundable
- Rubenaficha detallada207 hab. · 0 noites tropicais en 2050 · 0,0 % inundable
- Cardeñajimenoficha detallada1.185 hab. · 0 noites tropicais en 2050 · 12,8 % inundable
- Castrillo del Valficha detallada858 hab. · 0 noites tropicais en 2050 · 2,7 % inundable
- Huronesficha detallada59 hab. · 0 noites tropicais en 2050 · 0,0 % inundable
- Atapuercaficha detallada178 hab. · 0 noites tropicais en 2050 · 0,0 % inundable
- Villayerno Morquillasficha detallada208 hab. · 0 noites tropicais en 2050 · 0,0 % inundable
- Quintanapallaficha detallada123 hab. · 0 noites tropicais en 2050 · 0,0 % inundable
Descarga os datos
Táboas con punto e coma e coma decimal, listas para abrir nunha folla de cálculo ou nun SIX (as zonas levan lonxitude e latitude).
- zonas.csv · cada zona de 250 m con polo menos 3 edificios: puntuación media e % en nivel alto por perigo, hoxe e 2050
- calles.csv · as 1 rúas con polo menos 60 vivendas
- cauces.csv · ríos, regatos e canles: vivendas a 50 e 100 m e en zona inundable
- Ficha resumida do municipio (en castelán) e informe en PDF
Que é e que non é. É unha análise orientativa feita con datos públicos e modelos, coas mesmas regras para todos os municipios. Non substitúe a cartografía oficial, un estudo técnico nin os plans de emerxencia. Para o teu edificio concreto, consulta a súa ficha.
Como o fixemos
Edificio a edificio. Puntuamos os 233 edificios do Catastro de Orbaneja Riopico coas mesmas regras que a ficha de cada edificio en Mi Riesgo Climático, de 0 a 100 por perigo: baixo (ata 25), medio (ata 50), alto (ata 75) e moi alto.
Só agregados. Para protexer cada propietario, aquí non aparece ningún edificio solto: zonas de 250 m con polo menos 3 edificios, e barrios e rúas con polo menos 60 vivendas.
Incendio e inundación. No incendio cóntase a proximidade a masas forestais con polo menos 100 ha de árbores ou mato (non parques urbanos nin rúas arboradas). Na inundación, ademais das zonas inundables oficiais, un edificio que quedou dentro dunha inundación real observada por satélite (Copernicus EMS, como a DANA de 2024) está como mínimo en nivel alto.
2050. Media de 2041-2070 nun escenario de emisións intermedio-alto (SSP3-7.0). As noites tropicais e a calor cambian co clima; a inundación, o incendio, o vento e o terreo móstranse co dato actual cando non hai proxección.
Ríos e regatos. Cursos de auga con nome en OpenStreetMap. Contamos as vivendas a menos de 50 e 100 m do leito e, á parte, cantas delas están en zona inundable oficial (SNCZI). Estar preto non quere dicir que se inunden, e que non haxa zona oficial non quere dicir que non poidan inundarse.
Barrios e rúas. Barrios e distritos de OpenStreetMap; rúas segundo o enderezo do Catastro. O índice de calor das rúas combina noites tropicais en 2050 (35 %), illa de calor (30 %), falta de árbores (20 %) e edificios anteriores a 1980 (15 %).
Fontes. Catastro (edificios e enderezos); ERA5 + CHELSA/CMIP6 MPI-ESM1-2-HR e AdapteCCa (noites tropicais e temperatura); Landsat 8/9 e MODIS (illa de calor); ESA WorldCover e EFFIS (incendio); MITECO SNCZI (zonas inundables); JRC (costa); ERA5 + Global Wind Atlas (vento); Copernicus EGMS (movemento do terreo); WRI Aqueduct (auga); INE (poboación); OpenStreetMap, © colaboradores, ODbL (rúas, barrios, ríos e equipamentos).