Non dagoen arriskua 2050 aldera
250 m-ko eremu bakoitzeko mehatxurik handienaren maila 2050 aldera: uholdea, beroa, sutea, haizea edo lurzorua.
Gau tropikalak urtean, eraikin tipiko batean
Fuentes de Ropel, Espainiarekin alderatuta
- Gau tropikalak urtean, 2050: 2 gauudalerrien % 65 baino beherago
- Udako batez besteko maximoa, 2050: 33,5 °Cudalerrien % 66 baino gorago
- Azalera urperagarria (100 urte): 15,7%udalerrien % 95 baino gorago
- Erretako azalera 2016-2026: 0,0%udalerrien % 64 baino beherago
- Ur-estresa 2050 (0-5): 4,3udalerrien % 59 baino beherago
Kokapena 8.217 udalerrien artean: zenbat eta eskuinerago, orduan eta arrisku handiagoa. Udalerri osoko datuak dira, guztientzat berdinak; eraikin tipikoarenetatik desberdinak izan daitezke. Alderatu beste batzuekin →
Zer aurkitu dugun Fuentes de Ropelen
Eraikin bakoitza bere auzoarekin, bere kalearekin, ibilgurik hurbilenarekin eta inguruan duenarekin gurutzatuta ateratzen da.
Zenbat etxebizitza dauden arrisku altuan, gaur eta 2050ean
Hona hemen Fuentes de Ropelgo 423 etxebizitzak, bakoitza bere eraikinaren mailaren arabera. Sakatu mehatxu bat mapan ikusteko.
Udalarentzat eta herritarrentzat
Udalarentzat eta haren teknikarientzat
- Eremu, auzo, kale eta ibilguen taulak deskargatzea (Datuak fitxa) plangintzarekin gurutzatzeko.
Herritarrentzat
- Kontsultatu zure eraikina: doako fitxak mehatxu bakoitzeko maila ematen du, eta Klima Oharrak, xehetasun osoa.
Fuentes de Ropel, beste udalerri batzuekin alderatuta
Datu berberak Espainiako 8.217 udalerrientzat. Aukeratu norekin alderatu: antzeko tamainako udalerriak, probintzia, erkidegoa edo Espainia osoa.
Konparazio-taldea: 1.000 biztanle baino gutxiagoko udalerriak (5.066). Barrak Fuentes de Ropel non dagoen adierazten du: zenbat eta eskuinerago, orduan eta arrisku handiagoa.
| Adierazlea | Fuentes de Ropel | Taldearen mediana | Kokapena |
|---|---|---|---|
| Gau tropikalak urtean, gaur | 0 gau | 0 gau | haien % 66 baino beherago |
| Gau tropikalak urtean, 2050 | 2 gau | 2 gau | haien % 55 baino beherago |
| Udako batez besteko maximoa, 2050 | 33,5 °C | 32,4 °C | haien % 72 baino gorago |
| Gaueko bero-uhartea | 0,1 °C | 0,0 °C | haien % 58 baino gorago |
| Azalera urperagarria (100 urte) | 15,7% | 0,1% | haien % 96 baino gorago |
| Erretako azalera 2016-2026 | 0,0% | 0,0% | haien % 61 baino beherago |
| Ur-estresa 2050 (0-5) | 4,3 | 4,6 | haien % 60 baino beherago |
| 50 urteko bolada maximoa | 33 m/s | 31 m/s | haien % 74 baino gorago |
| 65 urte edo gehiagoko biztanleak | 39% | 34% | haien % 69 baino gorago |
Konparazio-taldea: Zamorako probintziako udalerriak (248). Barrak Fuentes de Ropel non dagoen adierazten du: zenbat eta eskuinerago, orduan eta arrisku handiagoa.
| Adierazlea | Fuentes de Ropel | Taldearen mediana | Kokapena |
|---|---|---|---|
| Gau tropikalak urtean, gaur | 0 gau | 0 gau | haien % 50 baino gorago |
| Gau tropikalak urtean, 2050 | 2 gau | 2 gau | haien % 59 baino gorago |
| Udako batez besteko maximoa, 2050 | 33,5 °C | 33,2 °C | haien % 72 baino gorago |
| Gaueko bero-uhartea | 0,1 °C | −0,1 °C | haien % 64 baino gorago |
| Azalera urperagarria (100 urte) | 15,7% | 1,6% | haien % 84 baino gorago |
| Erretako azalera 2016-2026 | 0,0% | 0,0% | haien % 68 baino beherago |
| Ur-estresa 2050 (0-5) | 4,3 | 4,3 | haien % 61 baino beherago |
| 50 urteko bolada maximoa | 33 m/s | 33 m/s | haien % 50 baino gorago |
| 65 urte edo gehiagoko biztanleak | 39% | 43% | haien % 68 baino beherago |
Konparazio-taldea: Gaztela eta Leongo udalerriak (2.298). Barrak Fuentes de Ropel non dagoen adierazten du: zenbat eta eskuinerago, orduan eta arrisku handiagoa.
| Adierazlea | Fuentes de Ropel | Taldearen mediana | Kokapena |
|---|---|---|---|
| Gau tropikalak urtean, gaur | 0 gau | 0 gau | haien % 51 baino beherago |
| Gau tropikalak urtean, 2050 | 2 gau | 1 gau | haien % 76 baino gorago |
| Udako batez besteko maximoa, 2050 | 33,5 °C | 32,2 °C | haien % 89 baino gorago |
| Gaueko bero-uhartea | 0,1 °C | 0,0 °C | haien % 61 baino gorago |
| Azalera urperagarria (100 urte) | 15,7% | 0,2% | haien % 94 baino gorago |
| Erretako azalera 2016-2026 | 0,0% | 0,0% | haien % 60 baino beherago |
| Ur-estresa 2050 (0-5) | 4,3 | 4,7 | haien % 66 baino beherago |
| 50 urteko bolada maximoa | 33 m/s | 33 m/s | haien % 61 baino gorago |
| 65 urte edo gehiagoko biztanleak | 39% | 38% | haien % 54 baino gorago |
Konparazio-taldea: Espainiako udalerriak (8.217). Barrak Fuentes de Ropel non dagoen adierazten du: zenbat eta eskuinerago, orduan eta arrisku handiagoa.
| Adierazlea | Fuentes de Ropel | Taldearen mediana | Kokapena |
|---|---|---|---|
| Gau tropikalak urtean, gaur | 0 gau | 0 gau | haien % 74 baino beherago |
| Gau tropikalak urtean, 2050 | 2 gau | 8 gau | haien % 65 baino beherago |
| Udako batez besteko maximoa, 2050 | 33,5 °C | 32,4 °C | haien % 66 baino gorago |
| Gaueko bero-uhartea | 0,1 °C | 0,1 °C | haien % 52 baino beherago |
| Azalera urperagarria (100 urte) | 15,7% | 0,6% | haien % 95 baino gorago |
| Erretako azalera 2016-2026 | 0,0% | 0,0% | haien % 64 baino beherago |
| Ur-estresa 2050 (0-5) | 4,3 | 4,6 | haien % 59 baino beherago |
| 50 urteko bolada maximoa | 33 m/s | 31 m/s | haien % 77 baino gorago |
| 65 urte edo gehiagoko biztanleak | 39% | 28% | haien % 80 baino gorago |
Udalerri osoko balioak (eraikitako lurraren mediana). Kokapena balio txikiagoa duten taldeko udalerrien ehunekoa da: ez da kalte-probabilitate bat. 2050 = SSP3-7.0 agertokia.
Inguruko udalerriak
- Valdescorrielfitxa xehatua131 biztanle · 2 gau tropikal 2050ean · % 5,1 urperagarria
- Castrogonzalofitxa xehatua432 biztanle · 2 gau tropikal 2050ean · % 21,3 urperagarria
- San Miguel del Vallefitxa xehatua123 biztanle · 2 gau tropikal 2050ean · % 9,6 urperagarria
- San Cristóbal de Entreviñasfitxa xehatua1.328 biztanle · 2 gau tropikal 2050ean · % 22,2 urperagarria
- Roales de Camposfitxa xehatua155 biztanle · 2 gau tropikal 2050ean · % 3,9 urperagarria
- Villanueva de Azoaguefitxa xehatua398 biztanle · 2 gau tropikal 2050ean · % 36,7 urperagarria
- San Esteban del Molarfitxa xehatua117 biztanle · 2 gau tropikal 2050ean · % 0,0 urperagarria
- Vega de Villalobosfitxa xehatua88 biztanle · 2 gau tropikal 2050ean · % 0,0 urperagarria
Deskargatu datuak
Puntu eta komaz bereizitako taulak, koma hamartarrarekin, kalkulu-orri batean edo GIS batean irekitzeko prest (eremuek longitudea eta latitudea dituzte).
- zonas.csv · gutxienez 3 eraikin dituen 250 m-ko eremu bakoitza: batez besteko puntuazioa eta maila altuko ehunekoa mehatxuka, gaur eta 2050
- calles.csv · gutxienez 60 etxebizitza dituzten 0 kaleak
- cauces.csv · ibaiak, errekak eta ubideak: 50 eta 100 m-ra dauden etxebizitzak, eta eremu urperagarrian daudenak
- Udalerriaren fitxa laburtua (gaztelaniaz) eta PDF txostena
Zer den eta zer ez den. Datu publikoekin eta ereduekin egindako azterketa orientagarria da, udalerri guztientzat arau berberekin. Ez ditu ordezkatzen kartografia ofiziala, azterketa tekniko bat edo larrialdi-planak. Zure eraikin zehatzerako, kontsultatu haren fitxa.
Nola egin dugun
Eraikinez eraikin. Katastroan dauden Fuentes de Ropelgo 536 eraikinak puntuatu ditugu, Mi Riesgo Climático webguneko eraikin bakoitzaren fitxak dituen arau berberekin, 0tik 100era mehatxu bakoitzeko: baxua (25 arte), ertaina (50 arte), altua (75 arte) eta oso altua.
Datu bilduak soilik. Jabe bakoitza babesteko, hemen ez da eraikinik bakarka agertzen: gutxienez 3 eraikin dituzten 250 m-ko eremuak, eta gutxienez 60 etxebizitza dituzten auzoak eta kaleak.
Sutea eta uholdea. Sutean, gutxienez 100 ha zuhaitz edo sasi dituzten baso-masekiko hurbiltasuna hartzen da kontuan (ez hiriko parkeak, ezta zuhaitzdun kaleak ere). Uholdean, eremu urperagarri ofizialez gain, satelitez behatutako benetako uholde baten barruan geratu zen eraikin bat (Copernicus EMS; adibidez, 2024ko DANA) gutxienez maila altuan dago.
2050. 2041-2070 aldiko batez bestekoa, emisio-agertoki ertain-altu batean (SSP3-7.0). Gau tropikalak eta beroa klimarekin aldatzen dira; uholdea, sutea, haizea eta lurzorua gaur egungo datuarekin erakusten dira proiekziorik ez dagoenean.
Ibaiak eta errekak. OpenStreetMapeko izendun ibilguak. Ibilgutik 50 eta 100 m baino gutxiagora dauden etxebizitzak zenbatzen ditugu, eta, bestalde, horietatik zenbat dauden eremu urperagarri ofizialean (SNCZI). Gertu egoteak ez du esan nahi urpean geratuko direnik, eta eremu ofizialik ez egoteak ez du esan nahi urpean geratu ezin direnik.
Auzoak eta kaleak. OpenStreetMapeko auzoak eta barrutiak; kaleak, Katastroko helbidearen arabera. Kaleen bero-indizeak hauek konbinatzen ditu: gau tropikalak 2050ean (% 35), bero-uhartea (% 30), zuhaitz falta (% 20) eta 1980 aurreko eraikinak (% 15).
Iturriak. Katastroa (eraikinak eta helbideak); ERA5 + CHELSA/CMIP6 MPI-ESM1-2-HR eta AdapteCCa (gau tropikalak eta tenperatura); Landsat 8/9 eta MODIS (bero-uhartea); ESA WorldCover eta EFFIS (suteak); MITECO SNCZI (eremu urperagarriak); JRC (kostaldea); ERA5 + Global Wind Atlas (haizea); Copernicus EGMS (lurzoruaren mugimendua); WRI Aqueduct (ura); INE (biztanleria); OpenStreetMap, © laguntzaileak, ODbL (kaleak, auzoak, ibaiak eta ekipamenduak).