Non dagoen arriskua 2050 aldera
250 m-ko eremu bakoitzeko mehatxurik handienaren maila 2050 aldera: uholdea, beroa, sutea, haizea edo lurzorua.
Gau tropikalak urtean, eraikin tipiko batean
Cañada de Benatanduz, Espainiarekin alderatuta
- Gau tropikalak urtean, 2050: 5 gauudalerrien % 53 baino beherago
- Udako batez besteko maximoa, 2050: 28,3 °Cudalerrien % 84 baino beherago
- Azalera urperagarria (100 urte): 0,0%udalerrien % 80 baino beherago
- Erretako azalera 2016-2026: 0,0%udalerrien % 64 baino beherago
- Ur-estresa 2050 (0-5): 4,1udalerrien % 66 baino beherago
Kokapena 8.217 udalerrien artean: zenbat eta eskuinerago, orduan eta arrisku handiagoa. Udalerri osoko datuak dira, guztientzat berdinak; eraikin tipikoarenetatik desberdinak izan daitezke. Alderatu beste batzuekin →
Zer aurkitu dugun Cañada de Benatanduzen
Eraikin bakoitza bere auzoarekin, bere kalearekin, ibilgurik hurbilenarekin eta inguruan duenarekin gurutzatuta ateratzen da.
Zenbat etxebizitza dauden arrisku altuan, gaur eta 2050ean
Hona hemen Cañada de Benatanduzko 118 etxebizitzak, bakoitza bere eraikinaren mailaren arabera. Sakatu mehatxu bat mapan ikusteko.
Udalarentzat eta herritarrentzat
Udalarentzat eta haren teknikarientzat
- Eremu, auzo, kale eta ibilguen taulak deskargatzea (Datuak fitxa) plangintzarekin gurutzatzeko.
Herritarrentzat
- Kontsultatu zure eraikina: doako fitxak mehatxu bakoitzeko maila ematen du, eta Klima Oharrak, xehetasun osoa.
Cañada de Benatanduz, beste udalerri batzuekin alderatuta
Datu berberak Espainiako 8.217 udalerrientzat. Aukeratu norekin alderatu: antzeko tamainako udalerriak, probintzia, erkidegoa edo Espainia osoa.
Konparazio-taldea: 1.000 biztanle baino gutxiagoko udalerriak (5.066). Barrak Cañada de Benatanduz non dagoen adierazten du: zenbat eta eskuinerago, orduan eta arrisku handiagoa.
| Adierazlea | Cañada de Benatanduz | Taldearen mediana | Kokapena |
|---|---|---|---|
| Gau tropikalak urtean, gaur | 0 gau | 0 gau | haien % 66 baino beherago |
| Gau tropikalak urtean, 2050 | 5 gau | 2 gau | haien % 61 baino gorago |
| Udako batez besteko maximoa, 2050 | 28,3 °C | 32,4 °C | haien % 86 baino beherago |
| Gaueko bero-uhartea | −0,6 °C | 0,0 °C | haien % 89 baino beherago |
| Azalera urperagarria (100 urte) | 0,0% | 0,1% | haien % 76 baino beherago |
| Erretako azalera 2016-2026 | 0,0% | 0,0% | haien % 61 baino beherago |
| Ur-estresa 2050 (0-5) | 4,1 | 4,6 | haien % 67 baino beherago |
| 50 urteko bolada maximoa | 31 m/s | 31 m/s | haien % 56 baino beherago |
| 65 urte edo gehiagoko biztanleak | 42% | 34% | haien % 78 baino gorago |
Konparazio-taldea: Teruelgo probintziako udalerriak (238). Barrak Cañada de Benatanduz non dagoen adierazten du: zenbat eta eskuinerago, orduan eta arrisku handiagoa.
| Adierazlea | Cañada de Benatanduz | Taldearen mediana | Kokapena |
|---|---|---|---|
| Gau tropikalak urtean, gaur | 0 gau | 0 gau | haien % 63 baino beherago |
| Gau tropikalak urtean, 2050 | 5 gau | 3 gau | haien % 61 baino gorago |
| Udako batez besteko maximoa, 2050 | 28,3 °C | 32,0 °C | haien % 97 baino beherago |
| Gaueko bero-uhartea | −0,6 °C | 0,0 °C | haien % 85 baino beherago |
| Azalera urperagarria (100 urte) | 0,0% | 0,0% | haien % 72 baino beherago |
| Erretako azalera 2016-2026 | 0,0% | 0,0% | haien % 55 baino beherago |
| Ur-estresa 2050 (0-5) | 4,1 | 4,1 | haien % 57 baino beherago |
| 50 urteko bolada maximoa | 31 m/s | 31 m/s | haien % 52 baino gorago |
| 65 urte edo gehiagoko biztanleak | 42% | 31% | haien % 88 baino gorago |
Konparazio-taldea: Aragoiko udalerriak (734). Barrak Cañada de Benatanduz non dagoen adierazten du: zenbat eta eskuinerago, orduan eta arrisku handiagoa.
| Adierazlea | Cañada de Benatanduz | Taldearen mediana | Kokapena |
|---|---|---|---|
| Gau tropikalak urtean, gaur | 0 gau | 1 gau | haien % 76 baino beherago |
| Gau tropikalak urtean, 2050 | 5 gau | 15 gau | haien % 66 baino beherago |
| Udako batez besteko maximoa, 2050 | 28,3 °C | 33,4 °C | haien % 94 baino beherago |
| Gaueko bero-uhartea | −0,6 °C | 0,1 °C | haien % 90 baino beherago |
| Azalera urperagarria (100 urte) | 0,0% | 0,6% | haien % 80 baino beherago |
| Erretako azalera 2016-2026 | 0,0% | 0,0% | haien % 59 baino beherago |
| Ur-estresa 2050 (0-5) | 4,1 | 4,6 | haien % 74 baino beherago |
| 50 urteko bolada maximoa | 31 m/s | 29 m/s | haien % 70 baino gorago |
| 65 urte edo gehiagoko biztanleak | 42% | 31% | haien % 89 baino gorago |
Konparazio-taldea: Espainiako udalerriak (8.217). Barrak Cañada de Benatanduz non dagoen adierazten du: zenbat eta eskuinerago, orduan eta arrisku handiagoa.
| Adierazlea | Cañada de Benatanduz | Taldearen mediana | Kokapena |
|---|---|---|---|
| Gau tropikalak urtean, gaur | 0 gau | 0 gau | haien % 74 baino beherago |
| Gau tropikalak urtean, 2050 | 5 gau | 8 gau | haien % 53 baino beherago |
| Udako batez besteko maximoa, 2050 | 28,3 °C | 32,4 °C | haien % 84 baino beherago |
| Gaueko bero-uhartea | −0,6 °C | 0,1 °C | haien % 91 baino beherago |
| Azalera urperagarria (100 urte) | 0,0% | 0,6% | haien % 80 baino beherago |
| Erretako azalera 2016-2026 | 0,0% | 0,0% | haien % 64 baino beherago |
| Ur-estresa 2050 (0-5) | 4,1 | 4,6 | haien % 66 baino beherago |
| 50 urteko bolada maximoa | 31 m/s | 31 m/s | haien % 50 baino gorago |
| 65 urte edo gehiagoko biztanleak | 42% | 28% | haien % 86 baino gorago |
Udalerri osoko balioak (eraikitako lurraren mediana). Kokapena balio txikiagoa duten taldeko udalerrien ehunekoa da: ez da kalte-probabilitate bat. 2050 = SSP3-7.0 agertokia.
Inguruko udalerriak
- Pitarquefitxa xehatua62 biztanle · 4 gau tropikal 2050ean · % 1,8 urperagarria
- Fortanetefitxa xehatua195 biztanle · 5 gau tropikal 2050ean · % 0,7 urperagarria
- Villarluengofitxa xehatua159 biztanle · 6 gau tropikal 2050ean · % 1,4 urperagarria
- Tronchónfitxa xehatua56 biztanle · 9 gau tropikal 2050ean · % 0,0 urperagarria
- Cantaviejafitxa xehatua729 biztanle · 10 gau tropikal 2050ean · % 0,0 urperagarria
- Villarroya de los Pinaresfitxa xehatua160 biztanle · 4 gau tropikal 2050ean · % 0,0 urperagarria
- Mirambelfitxa xehatua110 biztanle · 11 gau tropikal 2050ean · % 0,0 urperagarria
- Miravete de la Sierrafitxa xehatua31 biztanle · 3 gau tropikal 2050ean · % 0,0 urperagarria
Deskargatu datuak
Puntu eta komaz bereizitako taulak, koma hamartarrarekin, kalkulu-orri batean edo GIS batean irekitzeko prest (eremuek longitudea eta latitudea dituzte).
- zonas.csv · gutxienez 3 eraikin dituen 250 m-ko eremu bakoitza: batez besteko puntuazioa eta maila altuko ehunekoa mehatxuka, gaur eta 2050
- calles.csv · gutxienez 60 etxebizitza dituzten 0 kaleak
- cauces.csv · ibaiak, errekak eta ubideak: 50 eta 100 m-ra dauden etxebizitzak, eta eremu urperagarrian daudenak
- Udalerriaren fitxa laburtua (gaztelaniaz) eta PDF txostena
Zer den eta zer ez den. Datu publikoekin eta ereduekin egindako azterketa orientagarria da, udalerri guztientzat arau berberekin. Ez ditu ordezkatzen kartografia ofiziala, azterketa tekniko bat edo larrialdi-planak. Zure eraikin zehatzerako, kontsultatu haren fitxa.
Nola egin dugun
Eraikinez eraikin. Katastroan dauden Cañada de Benatanduzko 174 eraikinak puntuatu ditugu, Mi Riesgo Climático webguneko eraikin bakoitzaren fitxak dituen arau berberekin, 0tik 100era mehatxu bakoitzeko: baxua (25 arte), ertaina (50 arte), altua (75 arte) eta oso altua.
Datu bilduak soilik. Jabe bakoitza babesteko, hemen ez da eraikinik bakarka agertzen: gutxienez 3 eraikin dituzten 250 m-ko eremuak, eta gutxienez 60 etxebizitza dituzten auzoak eta kaleak.
Sutea eta uholdea. Sutean, gutxienez 100 ha zuhaitz edo sasi dituzten baso-masekiko hurbiltasuna hartzen da kontuan (ez hiriko parkeak, ezta zuhaitzdun kaleak ere). Uholdean, eremu urperagarri ofizialez gain, satelitez behatutako benetako uholde baten barruan geratu zen eraikin bat (Copernicus EMS; adibidez, 2024ko DANA) gutxienez maila altuan dago.
2050. 2041-2070 aldiko batez bestekoa, emisio-agertoki ertain-altu batean (SSP3-7.0). Gau tropikalak eta beroa klimarekin aldatzen dira; uholdea, sutea, haizea eta lurzorua gaur egungo datuarekin erakusten dira proiekziorik ez dagoenean.
Ibaiak eta errekak. OpenStreetMapeko izendun ibilguak. Ibilgutik 50 eta 100 m baino gutxiagora dauden etxebizitzak zenbatzen ditugu, eta, bestalde, horietatik zenbat dauden eremu urperagarri ofizialean (SNCZI). Gertu egoteak ez du esan nahi urpean geratuko direnik, eta eremu ofizialik ez egoteak ez du esan nahi urpean geratu ezin direnik.
Auzoak eta kaleak. OpenStreetMapeko auzoak eta barrutiak; kaleak, Katastroko helbidearen arabera. Kaleen bero-indizeak hauek konbinatzen ditu: gau tropikalak 2050ean (% 35), bero-uhartea (% 30), zuhaitz falta (% 20) eta 1980 aurreko eraikinak (% 15).
Iturriak. Katastroa (eraikinak eta helbideak); ERA5 + CHELSA/CMIP6 MPI-ESM1-2-HR eta AdapteCCa (gau tropikalak eta tenperatura); Landsat 8/9 eta MODIS (bero-uhartea); ESA WorldCover eta EFFIS (suteak); MITECO SNCZI (eremu urperagarriak); JRC (kostaldea); ERA5 + Global Wind Atlas (haizea); Copernicus EGMS (lurzoruaren mugimendua); WRI Aqueduct (ura); INE (biztanleria); OpenStreetMap, © laguntzaileak, ODbL (kaleak, auzoak, ibaiak eta ekipamenduak).