Non dagoen arriskua 2050 aldera
250 m-ko eremu bakoitzeko mehatxurik handienaren maila 2050 aldera: uholdea, beroa, sutea, haizea edo lurzorua.
Gau tropikalak urtean, eraikin tipiko batean
Sorlada, Espainiarekin alderatuta
- Gau tropikalak urtean, 2050: 8 gauudalerrien % 51 baino gorago
- Udako batez besteko maximoa, 2050: 30,0 °Cudalerrien % 75 baino beherago
- Azalera urperagarria (100 urte): 0,0%udalerrien % 80 baino beherago
- Erretako azalera 2016-2026: 0,0%udalerrien % 64 baino beherago
- Ur-estresa 2050 (0-5): 3,8udalerrien % 72 baino beherago
Kokapena 8.217 udalerrien artean: zenbat eta eskuinerago, orduan eta arrisku handiagoa. Udalerri osoko datuak dira, guztientzat berdinak; eraikin tipikoarenetatik desberdinak izan daitezke. Alderatu beste batzuekin →
Zer aurkitu dugun Sorladan
Eraikin bakoitza bere auzoarekin, bere kalearekin, ibilgurik hurbilenarekin eta inguruan duenarekin gurutzatuta ateratzen da.
Zenbat etxebizitza dauden arrisku altuan, gaur eta 2050ean
Hona hemen Sorladako 37 etxebizitzak, bakoitza bere eraikinaren mailaren arabera. Sakatu mehatxu bat mapan ikusteko.
Udalarentzat eta herritarrentzat
Udalarentzat eta haren teknikarientzat
- Eremu, auzo, kale eta ibilguen taulak deskargatzea (Datuak fitxa) plangintzarekin gurutzatzeko.
Herritarrentzat
- Kontsultatu zure eraikina: doako fitxak mehatxu bakoitzeko maila ematen du, eta Klima Oharrak, xehetasun osoa.
Sorlada, beste udalerri batzuekin alderatuta
Datu berberak Espainiako 8.217 udalerrientzat. Aukeratu norekin alderatu: antzeko tamainako udalerriak, probintzia, erkidegoa edo Espainia osoa.
Konparazio-taldea: 1.000 biztanle baino gutxiagoko udalerriak (5.066). Barrak Sorlada non dagoen adierazten du: zenbat eta eskuinerago, orduan eta arrisku handiagoa.
| Adierazlea | Sorlada | Taldearen mediana | Kokapena |
|---|---|---|---|
| Gau tropikalak urtean, gaur | 1 gau | 0 gau | haien % 71 baino gorago |
| Gau tropikalak urtean, 2050 | 8 gau | 2 gau | haien % 65 baino gorago |
| Udako batez besteko maximoa, 2050 | 30,0 °C | 32,4 °C | haien % 77 baino beherago |
| Gaueko bero-uhartea | 0,1 °C | 0,0 °C | haien % 58 baino gorago |
| Azalera urperagarria (100 urte) | 0,0% | 0,1% | haien % 76 baino beherago |
| Erretako azalera 2016-2026 | 0,0% | 0,0% | haien % 61 baino beherago |
| Ur-estresa 2050 (0-5) | 3,8 | 4,6 | haien % 74 baino beherago |
| 50 urteko bolada maximoa | 30 m/s | 31 m/s | haien % 59 baino beherago |
| 65 urte edo gehiagoko biztanleak | 27% | 34% | haien % 76 baino beherago |
Konparazio-taldea: Nafarroako probintziako udalerriak (288). Barrak Sorlada non dagoen adierazten du: zenbat eta eskuinerago, orduan eta arrisku handiagoa.
| Adierazlea | Sorlada | Taldearen mediana | Kokapena |
|---|---|---|---|
| Gau tropikalak urtean, gaur | 1 gau | 1 gau | haien % 53 baino gorago |
| Gau tropikalak urtean, 2050 | 8 gau | 6 gau | haien % 59 baino gorago |
| Udako batez besteko maximoa, 2050 | 30,0 °C | 29,4 °C | haien % 60 baino gorago |
| Gaueko bero-uhartea | 0,1 °C | 0,1 °C | haien % 53 baino beherago |
| Azalera urperagarria (100 urte) | 0,0% | 0,6% | haien % 79 baino beherago |
| Erretako azalera 2016-2026 | 0,0% | 0,0% | haien % 69 baino beherago |
| Ur-estresa 2050 (0-5) | 3,8 | 3,3 | haien % 82 baino gorago |
| 50 urteko bolada maximoa | 30 m/s | 28 m/s | haien % 75 baino gorago |
| 65 urte edo gehiagoko biztanleak | 27% | 25% | haien % 59 baino gorago |
Konparazio-taldea: Espainiako udalerriak (8.217). Barrak Sorlada non dagoen adierazten du: zenbat eta eskuinerago, orduan eta arrisku handiagoa.
| Adierazlea | Sorlada | Taldearen mediana | Kokapena |
|---|---|---|---|
| Gau tropikalak urtean, gaur | 1 gau | 0 gau | haien % 55 baino gorago |
| Gau tropikalak urtean, 2050 | 8 gau | 8 gau | haien % 51 baino gorago |
| Udako batez besteko maximoa, 2050 | 30,0 °C | 32,4 °C | haien % 75 baino beherago |
| Gaueko bero-uhartea | 0,1 °C | 0,1 °C | haien % 52 baino beherago |
| Azalera urperagarria (100 urte) | 0,0% | 0,6% | haien % 80 baino beherago |
| Erretako azalera 2016-2026 | 0,0% | 0,0% | haien % 64 baino beherago |
| Ur-estresa 2050 (0-5) | 3,8 | 4,6 | haien % 72 baino beherago |
| 50 urteko bolada maximoa | 30 m/s | 31 m/s | haien % 54 baino beherago |
| 65 urte edo gehiagoko biztanleak | 27% | 28% | haien % 54 baino beherago |
Udalerri osoko balioak (eraikitako lurraren mediana). Kokapena balio txikiagoa duten taldeko udalerrien ehunekoa da: ez da kalte-probabilitate bat. 2050 = SSP3-7.0 agertokia.
Inguruko udalerriak
- Piedramillerafitxa xehatua46 biztanle · 8 gau tropikal 2050ean · % 0,5 urperagarria
- Muesfitxa xehatua80 biztanle · 11 gau tropikal 2050ean · % 0,0 urperagarria
- Etayofitxa xehatua72 biztanle · 10 gau tropikal 2050ean · % 0,0 urperagarria
- Legariafitxa xehatua111 biztanle · 10 gau tropikal 2050ean · % 6,0 urperagarria
- Ocofitxa xehatua65 biztanle · 10 gau tropikal 2050ean · % 0,6 urperagarria
- Desojofitxa xehatua68 biztanle · 10 gau tropikal 2050ean · % 0,0 urperagarria
- Mirafuentesfitxa xehatua56 biztanle · 6 gau tropikal 2050ean · % 0,0 urperagarria
- Mendazafitxa xehatua284 biztanle · 5 gau tropikal 2050ean · % 2,6 urperagarria
Deskargatu datuak
Puntu eta komaz bereizitako taulak, koma hamartarrarekin, kalkulu-orri batean edo GIS batean irekitzeko prest (eremuek longitudea eta latitudea dituzte).
- zonas.csv · gutxienez 3 eraikin dituen 250 m-ko eremu bakoitza: batez besteko puntuazioa eta maila altuko ehunekoa mehatxuka, gaur eta 2050
- calles.csv · gutxienez 60 etxebizitza dituzten 0 kaleak
- cauces.csv · ibaiak, errekak eta ubideak: 50 eta 100 m-ra dauden etxebizitzak, eta eremu urperagarrian daudenak
- Udalerriaren fitxa laburtua (gaztelaniaz) eta PDF txostena
Zer den eta zer ez den. Datu publikoekin eta ereduekin egindako azterketa orientagarria da, udalerri guztientzat arau berberekin. Ez ditu ordezkatzen kartografia ofiziala, azterketa tekniko bat edo larrialdi-planak. Zure eraikin zehatzerako, kontsultatu haren fitxa.
Nola egin dugun
Eraikinez eraikin. Katastroan dauden Sorladako 56 eraikinak puntuatu ditugu, Mi Riesgo Climático webguneko eraikin bakoitzaren fitxak dituen arau berberekin, 0tik 100era mehatxu bakoitzeko: baxua (25 arte), ertaina (50 arte), altua (75 arte) eta oso altua.
Datu bilduak soilik. Jabe bakoitza babesteko, hemen ez da eraikinik bakarka agertzen: gutxienez 3 eraikin dituzten 250 m-ko eremuak, eta gutxienez 60 etxebizitza dituzten auzoak eta kaleak.
Sutea eta uholdea. Sutean, gutxienez 100 ha zuhaitz edo sasi dituzten baso-masekiko hurbiltasuna hartzen da kontuan (ez hiriko parkeak, ezta zuhaitzdun kaleak ere). Uholdean, eremu urperagarri ofizialez gain, satelitez behatutako benetako uholde baten barruan geratu zen eraikin bat (Copernicus EMS; adibidez, 2024ko DANA) gutxienez maila altuan dago.
2050. 2041-2070 aldiko batez bestekoa, emisio-agertoki ertain-altu batean (SSP3-7.0). Gau tropikalak eta beroa klimarekin aldatzen dira; uholdea, sutea, haizea eta lurzorua gaur egungo datuarekin erakusten dira proiekziorik ez dagoenean.
Ibaiak eta errekak. OpenStreetMapeko izendun ibilguak. Ibilgutik 50 eta 100 m baino gutxiagora dauden etxebizitzak zenbatzen ditugu, eta, bestalde, horietatik zenbat dauden eremu urperagarri ofizialean (SNCZI). Gertu egoteak ez du esan nahi urpean geratuko direnik, eta eremu ofizialik ez egoteak ez du esan nahi urpean geratu ezin direnik.
Auzoak eta kaleak. OpenStreetMapeko auzoak eta barrutiak; kaleak, Katastroko helbidearen arabera. Kaleen bero-indizeak hauek konbinatzen ditu: gau tropikalak 2050ean (% 35), bero-uhartea (% 30), zuhaitz falta (% 20) eta 1980 aurreko eraikinak (% 15).
Iturriak. Katastroa (eraikinak eta helbideak); ERA5 + CHELSA/CMIP6 MPI-ESM1-2-HR eta AdapteCCa (gau tropikalak eta tenperatura); Landsat 8/9 eta MODIS (bero-uhartea); ESA WorldCover eta EFFIS (suteak); MITECO SNCZI (eremu urperagarriak); JRC (kostaldea); ERA5 + Global Wind Atlas (haizea); Copernicus EGMS (lurzoruaren mugimendua); WRI Aqueduct (ura); INE (biztanleria); OpenStreetMap, © laguntzaileak, ODbL (kaleak, auzoak, ibaiak eta ekipamenduak).