On és el risc cap al 2050
Nivell del perill més alt de cada zona de 250 m cap al 2050: inundació, calor, incendi, vent o sòl.
Nits tropicals l’any en un edifici típic
Santibáñez de Valcorba comparat amb Espanya
- Nits tropicals l’any, 2050: 1 nitsmenys que el 76 % dels municipis
- Màxima mitjana de l’estiu, 2050: 33,3 °Cmés que el 63 % dels municipis
- Superfície inundable (100 anys): 0,0%menys que el 80 % dels municipis
- Superfície cremada 2016-2026: 0,0%menys que el 64 % dels municipis
- Estrès hídric 2050 (0-5): 5,0més que el 82 % dels municipis
Posició entre els 8.217 municipis: a la dreta, més risc. Són dades del conjunt del municipi, les mateixes per a tots; poden diferir de les de l’edifici típic. Compara’l amb altres →
El que hem trobat a Santibáñez de Valcorba
Surt de creuar cada edifici amb el seu barri, el seu carrer, la llera més propera i el que té al voltant.
Quants habitatges estan en risc alt, avui i el 2050
Els 167 habitatges de Santibáñez de Valcorba segons el nivell del seu edifici. Toca un perill per veure’l al mapa.
Per a l’Ajuntament i per als veïns
Per a l’Ajuntament i els seus tècnics
- Descarregar les taules per zones, barris, carrers i lleres (pestanya Dades) per creuar-les amb el planejament.
Per als veïns
- Consulta el teu edifici: la fitxa gratuïta en dona el nivell per perill, i la Nota climàtica, el detall complet.
Santibáñez de Valcorba comparat amb altres municipis
Les mateixes dades per als 8.217 municipis d’Espanya. Tria amb qui comparar: municipis de mida semblant, la província, la comunitat o tot Espanya.
Davant dels 5.066 municipis de menys de 1.000 habitants. La barra marca on queda Santibáñez de Valcorba: a la dreta, més risc.
| Indicador | Santibáñez de Valcorba | Mediana del grup | Posició |
|---|---|---|---|
| Nits tropicals l’any, avui | 0 nits | 0 nits | menys que el 66 % d’ells |
| Nits tropicals l’any, 2050 | 1 nits | 2 nits | menys que el 70 % d’ells |
| Màxima mitjana de l’estiu, 2050 | 33,3 °C | 32,4 °C | més que el 68 % d’ells |
| Illa de calor nocturna | 0,6 °C | 0,0 °C | més que el 88 % d’ells |
| Superfície inundable (100 anys) | 0,0% | 0,1% | menys que el 76 % d’ells |
| Superfície cremada 2016-2026 | 0,0% | 0,0% | menys que el 61 % d’ells |
| Estrès hídric 2050 (0-5) | 5,0 | 4,6 | més que el 83 % d’ells |
| Ratxa màxima de 50 anys | 29 m/s | 31 m/s | menys que el 73 % d’ells |
| Població de 65 anys o més | 43% | 34% | més que el 81 % d’ells |
Davant dels 225 municipis de la província de Valladolid. La barra marca on queda Santibáñez de Valcorba: a la dreta, més risc.
| Indicador | Santibáñez de Valcorba | Mediana del grup | Posició |
|---|---|---|---|
| Nits tropicals l’any, avui | 0 nits | 0 nits | més que el 50 % d’ells |
| Nits tropicals l’any, 2050 | 1 nits | 2 nits | menys que el 83 % d’ells |
| Màxima mitjana de l’estiu, 2050 | 33,3 °C | 33,3 °C | més que el 51 % d’ells |
| Illa de calor nocturna | 0,6 °C | −0,1 °C | més que el 90 % d’ells |
| Superfície inundable (100 anys) | 0,0% | 1,5% | menys que el 81 % d’ells |
| Superfície cremada 2016-2026 | 0,0% | 0,0% | menys que el 53 % d’ells |
| Estrès hídric 2050 (0-5) | 5,0 | 5,0 | més que el 63 % d’ells |
| Ratxa màxima de 50 anys | 29 m/s | 33 m/s | menys que el 97 % d’ells |
| Població de 65 anys o més | 43% | 35% | més que el 82 % d’ells |
Davant dels 2.298 municipis de Castella i Lleó. La barra marca on queda Santibáñez de Valcorba: a la dreta, més risc.
| Indicador | Santibáñez de Valcorba | Mediana del grup | Posició |
|---|---|---|---|
| Nits tropicals l’any, avui | 0 nits | 0 nits | menys que el 51 % d’ells |
| Nits tropicals l’any, 2050 | 1 nits | 1 nits | més que el 51 % d’ells |
| Màxima mitjana de l’estiu, 2050 | 33,3 °C | 32,2 °C | més que el 85 % d’ells |
| Illa de calor nocturna | 0,6 °C | 0,0 °C | més que el 89 % d’ells |
| Superfície inundable (100 anys) | 0,0% | 0,2% | menys que el 77 % d’ells |
| Superfície cremada 2016-2026 | 0,0% | 0,0% | menys que el 60 % d’ells |
| Estrès hídric 2050 (0-5) | 5,0 | 4,7 | més que el 82 % d’ells |
| Ratxa màxima de 50 anys | 29 m/s | 33 m/s | menys que el 92 % d’ells |
| Població de 65 anys o més | 43% | 38% | més que el 71 % d’ells |
Davant dels 8.217 municipis d’Espanya. La barra marca on queda Santibáñez de Valcorba: a la dreta, més risc.
| Indicador | Santibáñez de Valcorba | Mediana del grup | Posició |
|---|---|---|---|
| Nits tropicals l’any, avui | 0 nits | 0 nits | menys que el 74 % d’ells |
| Nits tropicals l’any, 2050 | 1 nits | 8 nits | menys que el 76 % d’ells |
| Màxima mitjana de l’estiu, 2050 | 33,3 °C | 32,4 °C | més que el 63 % d’ells |
| Illa de calor nocturna | 0,6 °C | 0,1 °C | més que el 80 % d’ells |
| Superfície inundable (100 anys) | 0,0% | 0,6% | menys que el 80 % d’ells |
| Superfície cremada 2016-2026 | 0,0% | 0,0% | menys que el 64 % d’ells |
| Estrès hídric 2050 (0-5) | 5,0 | 4,6 | més que el 82 % d’ells |
| Ratxa màxima de 50 anys | 29 m/s | 31 m/s | menys que el 68 % d’ells |
| Població de 65 anys o més | 43% | 28% | més que el 88 % d’ells |
Valors del conjunt del municipi (mediana del sòl construït). La posició és el percentatge de municipis del grup amb un valor més baix: no és una probabilitat de dany. 2050 = escenari SSP3-7.0.
Municipis veïns
- Sardón de Duerofitxa detallada600 hab. · 1 nits tropicals el 2050 · 15,4 % inundable
- Traspinedofitxa detallada1.308 hab. · 1 nits tropicals el 2050 · 1,5 % inundable
- Montemayor de Pilillafitxa detallada837 hab. · 1 nits tropicals el 2050 · 0,0 % inundable
- Quintanilla de Onésimofitxa detallada1.043 hab. · 1 nits tropicals el 2050 · 1,5 % inundable
- Cogeces del Montefitxa detallada640 hab. · 1 nits tropicals el 2050 · 0,1 % inundable
- La Parrillafitxa detallada471 hab. · 2 nits tropicals el 2050 · 0,0 % inundable
- Olivares de Duerofitxa detallada328 hab. · 1 nits tropicals el 2050 · 4,1 % inundable
- Villabáñezfitxa detallada516 hab. · 1 nits tropicals el 2050 · 8,3 % inundable
Descarrega les dades
Taules amb punt i coma i coma decimal, a punt per obrir en un full de càlcul o en un SIG (les zones porten longitud i latitud).
- zonas.csv · cada zona de 250 m amb almenys 3 edificis: puntuació mitjana i % en nivell alt per perill, avui i 2050
- calles.csv · els 0 carrers amb almenys 60 habitatges
- cauces.csv · rius, rieres, barrancs i séquies: habitatges a 50 i 100 m i en zona inundable
- Fitxa resumida del municipi (en castellà) i informe en PDF
Què és i què no és. És una anàlisi orientativa feta amb dades públiques i models, amb les mateixes regles per a tots els municipis. No substitueix la cartografia oficial, un estudi tècnic ni els plans d’emergència. Per al teu edifici concret, consulta’n la fitxa.
Com ho hem fet
Edifici a edifici. Hem puntuat els 236 edificis del Cadastre de Santibáñez de Valcorba amb les mateixes regles que la fitxa de cada edifici a Mi Riesgo Climático, de 0 a 100 per perill: baix (fins a 25), mitjà (fins a 50), alt (fins a 75) i molt alt.
Només agregats. Per protegir cada propietari, aquí no hi apareix cap edifici sol: zones de 250 m amb almenys 3 edificis, i barris i carrers amb almenys 60 habitatges.
Incendi i inundació. L’incendi compta la proximitat a masses forestals amb almenys 100 ha d’arbres o matollar (no parcs urbans ni carrers amb arbres). En inundació, a més de les zones inundables oficials, un edifici que va quedar dins d’una inundació real observada per satèl·lit (Copernicus EMS, com la DANA del 2024) és com a mínim en nivell alt.
2050. Mitjana del 2041-2070 en un escenari d’emissions intermedi-alt (SSP3-7.0). Les nits tropicals i la calor canvien amb el clima; la inundació, l’incendi, el vent i el sòl es mostren amb la dada actual quan no hi ha projecció.
Rius i rieres. Lleres amb nom d’OpenStreetMap. Comptem els habitatges a menys de 50 i 100 m de la llera i, a part, quants són en zona inundable oficial (SNCZI). Ser a prop no vol dir que s’inundin, i que no hi hagi zona oficial no vol dir que no puguin inundar-se.
Barris i carrers. Barris i districtes d’OpenStreetMap; carrers segons l’adreça del Cadastre. L’índex de calor dels carrers combina nits tropicals el 2050 (35 %), illa de calor (30 %), manca d’arbres (20 %) i edificis anteriors al 1980 (15 %).
Fonts. Cadastre (edificis i adreces); ERA5 + CHELSA/CMIP6 MPI-ESM1-2-HR i AdapteCCa (nits tropicals i temperatura); Landsat 8/9 i MODIS (illa de calor); ESA WorldCover i EFFIS (incendi); MITECO SNCZI (zones inundables); JRC (costa); ERA5 + Global Wind Atlas (vent); Copernicus EGMS (moviment del sòl); WRI Aqueduct (aigua); INE (població); OpenStreetMap, © col·laboradors, ODbL (carrers, barris, rius i equipaments).