On és el risc cap al 2050
Nivell del perill més alt de cada zona de 250 m cap al 2050: inundació, calor, incendi, vent o sòl.
Nits tropicals l’any en un edifici típic
Benafigos comparat amb Espanya
- Nits tropicals l’any, 2050: 16 nitsmés que el 56 % dels municipis
- Màxima mitjana de l’estiu, 2050: 29,9 °Cmenys que el 75 % dels municipis
- Superfície inundable (100 anys): 2,8%més que el 72 % dels municipis
- Superfície cremada 2016-2026: 0,0%menys que el 64 % dels municipis
- Estrès hídric 2050 (0-5): 4,1menys que el 66 % dels municipis
Posició entre els 8.217 municipis: a la dreta, més risc. Són dades del conjunt del municipi, les mateixes per a tots; poden diferir de les de l’edifici típic. Compara’l amb altres →
El que hem trobat a Benafigos
Surt de creuar cada edifici amb el seu barri, el seu carrer, la llera més propera i el que té al voltant.
Quants habitatges estan en risc alt, avui i el 2050
Els 245 habitatges de Benafigos segons el nivell del seu edifici. Toca un perill per veure’l al mapa.
Per a l’Ajuntament i per als veïns
Per a l’Ajuntament i els seus tècnics
- Descarregar les taules per zones, barris, carrers i lleres (pestanya Dades) per creuar-les amb el planejament.
Per als veïns
- Consulta el teu edifici: la fitxa gratuïta en dona el nivell per perill, i la Nota climàtica, el detall complet.
Benafigos comparat amb altres municipis
Les mateixes dades per als 8.217 municipis d’Espanya. Tria amb qui comparar: municipis de mida semblant, la província, la comunitat o tot Espanya.
Davant dels 5.066 municipis de menys de 1.000 habitants. La barra marca on queda Benafigos: a la dreta, més risc.
| Indicador | Benafigos | Mediana del grup | Posició |
|---|---|---|---|
| Nits tropicals l’any, avui | 0 nits | 0 nits | menys que el 66 % d’ells |
| Nits tropicals l’any, 2050 | 16 nits | 2 nits | més que el 71 % d’ells |
| Màxima mitjana de l’estiu, 2050 | 29,9 °C | 32,4 °C | menys que el 78 % d’ells |
| Illa de calor nocturna | 0,4 °C | 0,0 °C | més que el 79 % d’ells |
| Superfície inundable (100 anys) | 2,8% | 0,1% | més que el 76 % d’ells |
| Superfície cremada 2016-2026 | 0,0% | 0,0% | menys que el 61 % d’ells |
| Estrès hídric 2050 (0-5) | 4,1 | 4,6 | menys que el 67 % d’ells |
| Ratxa màxima de 50 anys | 34 m/s | 31 m/s | més que el 84 % d’ells |
| Població de 65 anys o més | 46% | 34% | més que el 87 % d’ells |
Davant dels 135 municipis de la província de Castelló. La barra marca on queda Benafigos: a la dreta, més risc.
| Indicador | Benafigos | Mediana del grup | Posició |
|---|---|---|---|
| Nits tropicals l’any, avui | 0 nits | 2 nits | menys que el 83 % d’ells |
| Nits tropicals l’any, 2050 | 16 nits | 30 nits | menys que el 70 % d’ells |
| Màxima mitjana de l’estiu, 2050 | 29,9 °C | 31,3 °C | menys que el 93 % d’ells |
| Illa de calor nocturna | 0,4 °C | 0,2 °C | més que el 62 % d’ells |
| Superfície inundable (100 anys) | 2,8% | 0,8% | més que el 80 % d’ells |
| Superfície cremada 2016-2026 | 0,0% | 0,0% | menys que el 68 % d’ells |
| Estrès hídric 2050 (0-5) | 4,1 | 4,1 | més que el 51 % d’ells |
| Ratxa màxima de 50 anys | 34 m/s | 28 m/s | més que el 91 % d’ells |
| Població de 65 anys o més | 46% | 26% | més que el 99 % d’ells |
Davant dels 542 municipis de la Comunitat Valenciana. La barra marca on queda Benafigos: a la dreta, més risc.
| Indicador | Benafigos | Mediana del grup | Posició |
|---|---|---|---|
| Nits tropicals l’any, avui | 0 nits | 15 nits | menys que el 93 % d’ells |
| Nits tropicals l’any, 2050 | 16 nits | 70 nits | menys que el 87 % d’ells |
| Màxima mitjana de l’estiu, 2050 | 29,9 °C | 32,5 °C | menys que el 98 % d’ells |
| Illa de calor nocturna | 0,4 °C | 0,4 °C | més que el 51 % d’ells |
| Superfície inundable (100 anys) | 2,8% | 1,0% | més que el 70 % d’ells |
| Superfície cremada 2016-2026 | 0,0% | 0,0% | menys que el 63 % d’ells |
| Estrès hídric 2050 (0-5) | 4,1 | 5,0 | menys que el 77 % d’ells |
| Ratxa màxima de 50 anys | 34 m/s | 28 m/s | més que el 97 % d’ells |
| Població de 65 anys o més | 46% | 23% | més que el 99 % d’ells |
Davant dels 8.217 municipis d’Espanya. La barra marca on queda Benafigos: a la dreta, més risc.
| Indicador | Benafigos | Mediana del grup | Posició |
|---|---|---|---|
| Nits tropicals l’any, avui | 0 nits | 0 nits | menys que el 74 % d’ells |
| Nits tropicals l’any, 2050 | 16 nits | 8 nits | més que el 56 % d’ells |
| Màxima mitjana de l’estiu, 2050 | 29,9 °C | 32,4 °C | menys que el 75 % d’ells |
| Illa de calor nocturna | 0,4 °C | 0,1 °C | més que el 70 % d’ells |
| Superfície inundable (100 anys) | 2,8% | 0,6% | més que el 72 % d’ells |
| Superfície cremada 2016-2026 | 0,0% | 0,0% | menys que el 64 % d’ells |
| Estrès hídric 2050 (0-5) | 4,1 | 4,6 | menys que el 66 % d’ells |
| Ratxa màxima de 50 anys | 34 m/s | 31 m/s | més que el 86 % d’ells |
| Població de 65 anys o més | 46% | 28% | més que el 92 % d’ells |
Valors del conjunt del municipi (mediana del sòl construït). La posició és el percentatge de municipis del grup amb un valor més baix: no és una probabilitat de dany. 2050 = escenari SSP3-7.0.
Municipis veïns
- Atzeneta del Maestratfitxa detallada1.284 hab. · 27 nits tropicals el 2050 · 1,3 % inundable
- Cullafitxa detallada503 hab. · 17 nits tropicals el 2050 · 2,2 % inundable
- Xodosfitxa detallada107 hab. · 10 nits tropicals el 2050 · 0,0 % inundable
- Vistabella del Maestratfitxa detallada354 hab. · 11 nits tropicals el 2050 · 1,0 % inundable
- la Torre d'En Besorafitxa detallada164 hab. · 18 nits tropicals el 2050 · 0,0 % inundable
- les Useresfitxa detallada954 hab. · 42 nits tropicals el 2050 · 2,0 % inundable
- Benassalfitxa detallada1.048 hab. · 11 nits tropicals el 2050 · 0,7 % inundable
- Vilar de Canesfitxa detallada156 hab. · 21 nits tropicals el 2050 · 0,0 % inundable
Descarrega les dades
Taules amb punt i coma i coma decimal, a punt per obrir en un full de càlcul o en un SIG (les zones porten longitud i latitud).
- zonas.csv · cada zona de 250 m amb almenys 3 edificis: puntuació mitjana i % en nivell alt per perill, avui i 2050
- calles.csv · els 0 carrers amb almenys 60 habitatges
- cauces.csv · rius, rieres, barrancs i séquies: habitatges a 50 i 100 m i en zona inundable
- Fitxa resumida del municipi (en castellà) i informe en PDF
Què és i què no és. És una anàlisi orientativa feta amb dades públiques i models, amb les mateixes regles per a tots els municipis. No substitueix la cartografia oficial, un estudi tècnic ni els plans d’emergència. Per al teu edifici concret, consulta’n la fitxa.
Com ho hem fet
Edifici a edifici. Hem puntuat els 552 edificis del Cadastre de Benafigos amb les mateixes regles que la fitxa de cada edifici a Mi Riesgo Climático, de 0 a 100 per perill: baix (fins a 25), mitjà (fins a 50), alt (fins a 75) i molt alt.
Només agregats. Per protegir cada propietari, aquí no hi apareix cap edifici sol: zones de 250 m amb almenys 3 edificis, i barris i carrers amb almenys 60 habitatges.
Incendi i inundació. L’incendi compta la proximitat a masses forestals amb almenys 100 ha d’arbres o matollar (no parcs urbans ni carrers amb arbres). En inundació, a més de les zones inundables oficials, un edifici que va quedar dins d’una inundació real observada per satèl·lit (Copernicus EMS, com la DANA del 2024) és com a mínim en nivell alt.
2050. Mitjana del 2041-2070 en un escenari d’emissions intermedi-alt (SSP3-7.0). Les nits tropicals i la calor canvien amb el clima; la inundació, l’incendi, el vent i el sòl es mostren amb la dada actual quan no hi ha projecció.
Rius i rieres. Lleres amb nom d’OpenStreetMap. Comptem els habitatges a menys de 50 i 100 m de la llera i, a part, quants són en zona inundable oficial (SNCZI). Ser a prop no vol dir que s’inundin, i que no hi hagi zona oficial no vol dir que no puguin inundar-se.
Barris i carrers. Barris i districtes d’OpenStreetMap; carrers segons l’adreça del Cadastre. L’índex de calor dels carrers combina nits tropicals el 2050 (35 %), illa de calor (30 %), manca d’arbres (20 %) i edificis anteriors al 1980 (15 %).
Fonts. Cadastre (edificis i adreces); ERA5 + CHELSA/CMIP6 MPI-ESM1-2-HR i AdapteCCa (nits tropicals i temperatura); Landsat 8/9 i MODIS (illa de calor); ESA WorldCover i EFFIS (incendi); MITECO SNCZI (zones inundables); JRC (costa); ERA5 + Global Wind Atlas (vent); Copernicus EGMS (moviment del sòl); WRI Aqueduct (aigua); INE (població); OpenStreetMap, © col·laboradors, ODbL (carrers, barris, rius i equipaments).